Hasan Kallimci Kimdir?

Eğitimci Yazar Hasan Kallimci1949’da Sarayköy’de (Denizli) doğdu. İkisi de Denizli / Tavas ilçesinden olan Ayakkabı tamircisi bir baba ile tarım işçisi bir annenin ilk evladıdır. İlk ve ortaokulu Sarayköy’de, Öğretmen Okulunu yatılı olarak Nazilli’de okudu. Bu okuldan 1967 yılında mezun olarak Sarayköy/Aşağı Tırkaz köyü öğretmenliğine atandı. 1969 yılı Haziranında başladığı askerliğini, Amasya'da er ve Afyon’un Gökçeyayla köyünde er öğretmen olarak tamamladı. Kale-Geriçam, Kale-Merkez, Çal-Hadim ve Sarayköy -Gazi ilkokullarında görev yaptı. 1976 yılında öğretmenlikten ayrılarak Denizli’de yayımlanmaya başlayan, kurucuları arasında bulunduğu HİZMET adlı günlük gazetede yazı işleri müdürlüğüne başladı. Bu gazete resmî ilan almaya hak kazandıktan sonra yeniden (1977’de) öğretmenlik görevine döndü. Denizli’nin Depremevleri, Uzunpınar, Gümüşçay ve Raşit Özkardeş okullarında öğretmenlik ve idarecilik görevlerinde bulundu. Bu arada Anadolu Üniversitesi’nde ön lisans programını tamamladı. Mesleğinin son beş yılında Denizli Halk Eğitimi Merkezi’nde müdür yardımcılığı yaptı ve 1994’te emekli oldu.

Emekli olduktan sonra mahallî bir gazetede köşe yazarlığı, yine mahallî bir televizyonda genel müdürlük yapan KALLİMCİ, daha sonra bütün mesaisini çocuk edebiyatı ve hikâye dallarında eserler verme yolunda değerlendirdi. Halen bu dallarda yazmaya devam etmektedir.

Bu yıllar içinde Bizim Anadolu, Hergün, Ortadoğu, Yeni Düşünce, Milliyetçi Çizgi gibi ulusal gazetelerde çeşitli konularda yazılar yayımladı. Ak, Töre, Bozkurt, Türk Edebiyatı, Türk Dili, Türk Yurdu, Bizim Ocak, Tarla, Yeni Kervan, Eğitim, Geçmişten Günümüze Denizli gibi dergilerde de hikâye ve yazıları yer aldı.

İlk yazısı, Ak dergisinde (1. sayı, Ocak 1966, Nazilli) yer alan “Fakir Kemancı” adlı hikâyedir. İlk kitabı, özel yayını olan “Şiirler Yaktım” adlı şiir kitabıdır (1968 Sarayköy). İlk çocuk kitabı da çocuklar için manzum hikâyelerden oluşan Türk İlleri Gezisi’dir (ÜLKÜ BİR Yayını- Ankara 1978).

Hasan Kallimci, yazdığı eserlerde; masal, hikâye, roman, şiir, mani, tekerleme, bilmece, tiyatro eseri, efsane ve destan gibi edebiyatın her dalını değerlendirmekte ve çocuklarımızın edebî tarzlardan çeşitli tatlar almasını sağlamaya çalışmaktadır.

İlköğretim okulu 1. sınıf öğrencileri için (18 kitap)
İlköğretim okulu 2. sınıf öğrencileri için (6 kitap)
İlköğretim okulu 3.4.5. sınıf öğrencileri için (37 kitap)
İlköğretim öğrencileri 5.6.7.8. sınıf öğrencileri için destan romanlar serisi (22 kitap)
Gençler ve daha üst yaştakiler için hikâye roman tiyatro, şiir, araştırma dallarında (22 kitap) olmak üzere toplam (105) kitap neşretmiştir. Basıma hazır olan dosyalarla birlikte bu sayı 140'a yaklaşmıştır.
 
Yazarın KELOĞLANLA SEYAHAT adlı kitabından uyarlayarak aynı adla yazdığı ve 5 bölümden oluşan radyo tiyatrosu eseri, TRT Ankara radyosunun açtığı yarışmada yayımlanabilir bulunmuş ve 1990'lı yıllarda yayımlanmıştır. Eser, TRT Ankara Radyosu arşivindedir.
 
Yazar ayrıca, TMC firmasının hazırladığı BİTMEYEN SAVAŞ adlı, 6-8 yaş grubuna hitap eden ve 26 bölümden oluşan çizgi filmin hikaye ve ön senaryosunu yazmıştır. Her bölüm 20'şer dakika sürelidir.

Yaşadığı şehir olan Denizli’de de mahallî gazete ve sitelerde de yazılar yazmaktadır. Hasan Kallimci, evli olup iki çocuk, dört torun sahibidir.
 
Eserlerini ve edebi faaliyetlerini yakından tanımak için www.hasankallimci.com adresini tıklayınız.

PAYLAŞMAK İÇİN:

Paylaş - Facebook Paylaş - Twitter

Yorumlar  

 
1 Rüştü ÇAKIR 11-07-2013 02:56
Allah, sağlıklı, eserlerle dolu uzun ömür versin Hocam.
Alıntı
 
 
2 veli aykut 01-02-2015 01:39
ilk Hasan Kallimci kitabı okduğum zaman bundan yaklaşık 11 sene önceydi. Sait Kalaycıoğlu i.ö.o imza günü için gelmişti. Benim adıma da iki adet kitap imzalamıştı.Hal a kütüphanemde bulundururum o iki kitabı. denizlinin nasrettin hocaları ve dedikoduhane. sınıf öğretmenliğinde n mezun oldum fakat atanamadım atanabilirsin. bizzat kendisinden öğrencilerim için imzalı kitaplar isteyeceğim. nerdeyse çocukluğumda okuduğum o kitabı hiç unutmuyorum. bana kitap sevgisini aşıladğı için kendisine çok teşekkür ederim saygılarla sağlıcakla
Alıntı
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile