Gençler ve Kitap Dostları için Eserleri

kapak-yok.jpg

 HERKESİN BİR DERDİ VAR

Her insan bir hikâye kahramanı, her anımız bir hikâye konusudur. Hikâyelere konu olacak nice sevinçler yaşıyor ve onları dostlarımızla paylaşıyoruz; acılı günlerimize de dostlarımız ve onların teselli edici sözleriyle katlanabiliyoruz. Bu hikâyeler dünyası içinde, tabir yerinde ise “yuvarlanıp gidiyoruz” vesselam… Önemli olan; olaylara bir yazar gözü ile bakabilmek, yaşananların içinden hikâyeleri yakalayıp onları insanlığın malı hâline getirebilmektir. Sizlere bu anlayış çerçevesinde kaleme aldığım bir demet hikâye sunuyorum. Kitap, 12 hikâyeden oluşuyor.

-TÜKENMİŞTİR-

TELİF HAKKI YAZARINA DÖNMÜŞTÜR

kapak-yok.jpg

 DENİZLİ’NİN NASREDDİN HOCALARI

Her köy veya kasabamızda Nasreddin Hoca yaradılışlı -en az- bir insan vardır. Her yerleşme biriminde zaman içinde nice Nasreddin Hocalar yaşamıştır ve yaşamaktadır. Bu çalışmamla Nasreddin Hocalarımızı ve edebiyatımızın önemli ürünleri olan nice fıkrayı tespit etmeye çalıştım. Siz deyin, “Türk Halk Edebiyatı’na katkıda bulunuyorsunuz.”; ben diyeyim, "Türk Halk Edebiyatı hazinesinden birkaç damlayı siz okurlarıma sunuyorum.” 

-TÜKENMİŞTİR-

TELİF HAKKI YAZARINA DÖNMÜŞTÜR

kapak-yok.jpg

 TEST AİLESİ

Çocuk edebiyatı sahasında eserler vermek için uğraşırken, özellikle gençler ve daha ileri yaşlardaki kişilere hitap eden hikâyeler yazmaya da zaman ayırmaya çalıştım. Bu ürünlerden bazıları geçtiğimiz yıllarda çeşitli edebî dergilerde yayımlandı. Yirminci asrın ikinci yarısı ile yirmi birinci asrın ilk yıllarındaki insanlarımızı gözlemleyen, sosyal alanda aksayan yanlarımızı işleyen bu hikâyeler, mizahî bir çeşni katılarak tatlandırılmıştır. Kitapta (23) hikâye yer almıştır.

-TÜKENMİŞTİR-

TELİF HAKKI YAZARINA DÖNMÜŞTÜR

kapak-yok.jpg

KABAĞA KURŞUN SIKMAK

İnsanoğlu çeşit çeşit özellikler gösterir. Kimi önüne çıkan fırsatları zorlayıp kendini gösterebilmek için hak etmediği yerlere tırmanır. Kimi mütevazi bir hayat sürmek istese de rahat yüzü görmez. Sonra bir başkadır bizim mahallî gazeteler ve televizyonlardaki anlayış ve uygulamalar. Bütün bunlar, hikâyeleşmeye değer konulardır. Kitapta (7) hikâye yer almıştır.

-TÜKENMİŞTİR- 

TELİF HAKKI YAZARINA DÖNMÜŞTÜR

kapak-yok.jpg

GÜFTEKÂR BEKÂR

Dudaklarınızda tebessümler oluşturacak (10) hikâye. Çevremizde yaşanan, şahit olduğumuz, bizi sevindiren veya üzen olayları mizahî bir dille işleyen ürünler. Hikâye kahramanlarından Güftekâr Bekâr’ı tanıyacak ve onu siz de seveceksiniz. Patavatsız, içimizdeki birilerini sembolleştiriyor ve hâlimizin tercümanı durumunda…

-TÜKENMİŞTİR- 

TELİF HAKKI YAZARINA DÖNMÜŞTÜR

kapak-yok.jpg

DEDİKODUHANE

Mizahî hikâyelerle dolu bir kitap daha… Kitaptaki (7) hikâyeyi okuyunca dünyaya bir başka gözle bakacak ve “Bir dedikoduhanede mi yaşıyoruz?” diye soracaksınız. Son bölümdeki yazılı karikatürlerden oluşan “Bir Karikatürist Olsaydım” bölümü, bu dalda sanırım ilk çalışma. 

-TÜKENMİŞTİR- 

TELİF HAKKI YAZARINA DÖNMÜŞTÜR

kapak-yok.jpg

ÇİMLERE BASMAYINIZ

(18) hikâyeden oluşan bir eser. Yazdığım ilk hikâyeler bu kitapta toplandı. Hikâye, malûmunuzdur, insanı, insanımızı anlatır. Ben de çevremde yaşananları ve yaşayanları bir hikâyeci olarak gözlemledim; onların edebiyat hazinemiz içinde yer almasını sağladım. Severek okuyacağınızı umuyorum.

-TÜKENMİŞTİR-

TELİF HAKKI YAZARINA DÖNMÜŞTÜR

kapak-yok.jpg

 GÜDÜKLERİN VEDAT

Roman… 1970-1980 yılları arasında ülkemizde yaşanan huzursuzluk, ta köylerimize kadar yayılmıştı. O yıllar, maalesef çok az yazıldı. Ülkemizin ve insanımızın kara talihi olarak, tarihin tozlu sayfaları arasında kaldı. Halbuki, insanımızın ders alacağı o kadar çok şey vardı ki... Ciltlerle roman, hikâye, film olurdu. Bu eser, o yılları bütün çilesiyle yaşayan, vatan savunması yapan gençlerin arasında yer almış bir insanın kaleminden çıkmıştır. Olayların bir dağ kasabasına yansıması konu edilmiştir. Son olarak şunu söylemek isterim: “Allah bir daha o günleri yaşatmasın; birliğimizi ve dirliğimizi bozmasın!” 

-TÜKENMİŞTİR-

TÖRE DEVLET YAYINLARI İLE ANLAŞILMIŞTIR

ÖNCE HÜRRİYET

 ÖNCE HÜRRİYET

Bir roman daha… 1970-1971 ders yılında, Karaçay Türklerinin yaşadığı Afyon’un Gökçeyayla köyünde öğretmenlik ve incelemeler yaptım. 1900'lü yılların başlarında Kafkasya’dan Türkiye’ye göç etmelerinin hikâyesini dinledim. Göç hikâyesi, daha sonra bir roman olarak doğdu. -Türk dünyasında roman olarak işlenecek o kadar hatıra var ki.- Esere, 1978 yılında, Töre-Devlet Yayınevi tarafından düzenlenen yarışmada Dündar Taşer Roman Teşvik Armağanı ödülü verildi. 

(Temin adresi: BENGÜ YAYINCILIK-ANKARA)

kapak-yok.jpg

 DÜŞÜNME ODASI

Üç Tiyatro eserinden oluşan bir kitap. Liselerde ve ilköğretim okullarımızın ikinci kademesinde temsil edilebilecek oyunlar. Düşünme Odası, nemelazımcı zihniyetteki bir aileyi konu ediniyor. Bu esere, 1975 yılında Töre Devlet Yayınevi tarafından yapılan yarışmada teşvik ödülü verilmiştir. Deli Güllü; gelin kaynana münasebetlerini mizahî bir dille anlatıyor.  

-TÜKENMİŞTİR-

TÖRE DEVLET YAYINLARI İLE ANLAŞILMIŞTIR

ABLAM USTAM EMİNE IŞINSU

ABLAM USTAM EMİNE IŞINSU

Bir atasözü vardır; “Çıraklığı olmayan işin ustalığı olmaz”. Yazarlık konusunda benim ustam da ünlü romancı Emine Işınsu’dur. Bilgisayarın ve cep telefonlarının böyle yaygınlaşmadığı zamanlarda, ustama eserlerim konusunda mektuplar yazmıştım, o da bana cevaplar vermişti. Mektuplar, hatıralar, eserleri hakkında yazdıklarım, ustamın tenkit ve tavsiyelerİ... Son konuşmalarımız, uğurlanması, vefatı sonrasında yazdıklarım... Bu hatırat/belgesel eserde, Çırak Kallimci’yi ve ustası Işınsu’yu tanıyacaksınız. 

Baskı tarihi: Haziran 2021 - ANKARA

Temin adresi: BENGÜ YAYINCILIK

DENİZLİ'DE AHİLİK

DENİZLİ'DE AHİLİK

Zanaatkâr insanlarımızın çıraklıktan kalfalığa sonra da ustalığa geçişleri, çalışma ve üretmede uyacakları şartlar, yardımlaşmaları, Ahilik teşkilatı bünyesinde bir düzene bağlanmıştı. Denizli, yüzyıllar önce Ahi büyüklerinin yaşadığı ve o kuruluşun ahlâk ilkelerinin hâlâ zanaatkâr ve esnaflarımız üzerinde tesirli olduğu bir şehir. 192 sayfalık bu kitapta Denizli’deki Ahileri anlattım, Ahi büyüklerini tanıttım. Ahiliğin bugünkü izlerini, son yıllardaki Ahilk kutlamalarını kaydettim. Eserin son bölümünde "Tornacı Hüseyin" adlı, peştamal bağlama töreninin anlatan tiyatro eserim yer almıştır. 

İsteme adresi: Denizli Büyükşehir Belediyesi

 

gyayla-k.jpg

KARAÇAY TÜRKLERİNİN KÖYÜ GÖKÇEYAYLA

Bir köy incelemesi kitabıdır. 1970-1971 ders yılında öğretmenlik yaptığım Afyon’un merkez köylerinden (daha sonra Eskişehir’e bağlandı) Gökçeyayla Köyünde geniş bir inceleme yapmıştım. Kafkasya’dan 1905 yılında göç ederek Türkiye’ye gelen Karaçay Türklerinin yaşadığı bu köyün tarihi, kültürü, edebiyatı, sosyal durumu ile ilgili bilgileri içeren inceleme dosyası, Bengü Yayıncılık tarafından KARAÇAY TÜRKLERİNİN KÖYÜ GÖKÇEYAYLA adıyla Nisan 2012’de kitaplaştırıldı. 132 sayfa hacmindeki eser, üç bölümden oluşuyor. İlk Bölümde köy incelemesi; ikinci bölümde 1971’den bugüne yaptığım incelemeden elde ettiğim ürünlerin değerlendirilmesi yolundaki çalışmalarım ve Karaçay Türkleri ile irtibatımı anlatan iki yazı yer alıyor. 

Temin Adresi: BENGÜ YAYINCILIK - ANKARA

saraykoy-k.jpg

SARAYKÖY YAZILARI

Doğup büyüdüğüm Denizli'nin Sarayköy ilçesi ile ilgili yazıları SARAYKÖY YAZILARI adıyla Sarayköy Belediyesi tarafından 2012 yılı Mayıs ayı içinde yayımlandı. Kapağını Sarayköylü  Ressam Orhan Güler'in ilçenin bir caddesini konu alan suluboya çalışmasının süslediği eserin ilk sayfalarında Belediye Başkanı Orhan Karaköse'nin "Unuttuklarımız ve Geçmiş Tarihimiz" başlıklı takdim yazısı yer alıyor. Kitap; "Sarayköyle İlgili Yazılar", "Tarih İçinde Sarayköy ve Köyleri" ve "Sarayköyle İlgili Eserler" başlıkları altında üç bölümden oluşuyor.

Temin adresi: Sarayköy Belediyesi - DENİZLİ

MERKEZEFENDİ  - HASAN KALLİMCİ

MERKEZEFENDİ

Denizli’de doğan, Bursa’da pişen ve İstanbul’da olgunlaşan Merkezefendi’nin hayatını roman tarzında yazdım. Orta boy, 120 sayfa hacmindeki bu kitap, Merkezefendi’yi roman tarzında anlatan ilk eserdir. Denizli Belediyesi Kültür Yayınları arasında, 2012 ve 2013  yıllarında yayımlandı. 10.000'er adet basılarak Denizli merkezindeki liselerde öğrencilere dağıtıldı. 2017 yılında da 1000 adet basılmıştır.

Temin adresi: Denizli Büyükşehir Belediyesi.

DENİZLİ ile İLGİLİ YARINA MİRAS YAZILAR

Denizli İle ilgili
YARINA MİRAS YAZILAR

Ulusal ve mahalli dergi ve gazetelerde yayımlanan, Denizli’yi edebî, kültürel ve tarihi açılardan konu edinen yazılarımdan seçmelerin yer aldığı “Denizli İle İlgili YARINA MİRAS YAZILAR” adlı kitabım 2012 yılı Mayıs ayı içinde, Denizli Belediyesi tarafından yayımlandı.

Temin adresi : Denizli Büyükşehir Belediyesi

 

kapak-yok.jpg

SON PERDE

(Hikâyeler)

İlk defa kitaplaşacak.

Resim4.jpg

DENİZLİ'DEN BİRKAÇ KİŞİ BİRKAÇ ESER

Ağustos 2019 tarihinde yayımlanan bu kitapta; Denizli'de öne çıkan kişilerden bazılarıyla, hizmetleriyle iz bırakmış, zamanla unutulup gidecek insanlarımızı ve eserlerini yirmi başlık altında anlattım. Kitabın son bölümünde Denizli ile ilgili kitapların listesi yer almıştır. 

Temin adresi: Denizli Büyükşehir Belediyesi

IMG-20170910-WA0022-crop.jpg

KOCA OSMAN'IM

(Tiyatro)

İlk defa kitaplaşacak

retmenelrinin_Hatralarnda_Trkaz_Ky-kapak.jpg
ÖĞRETMENLERİNİN HATIRALARINDA
TIRKAZ KÖYÜ
 
1967-1968 ve 1968-1969 ders yıllarında çalıştığım Tırkaz köyünde görev yapan, şahsım dahil beş öğretmenin hatıralarının yer aldığı kitap, 2017 Kasımında yayımlandı.
 
Temin adresi: SARAYKÖY BELEDİYESİ-DENİZLİ
Denizlideki_Trk_Ocaklar-kapak.jpg
DENİZLİ'DEKİ TÜRK OCAKLARI ( 1912-2017)
 
Türk Ocakları Denizli Şubelerinin Denizli'deki faaliyetleri, faal olduğu yıllar göz önüne alınarak üç bölümde anlatılmıştır:
1912-1931 , 1969-1980, 1987-2017
Kitap, orta boy ve 319 sayfadır.
 
Temin adresi: DENİZLİ TÜRK OCAĞI
kapak-yok.jpg

TORNACI HÜSEYİN

-Tiyatro eseri-

İLK DEFA KİTAPLAŞACAK

Denizli_ile_lgili_Eserler-kapak(2).jpg
DENİZLİ'Yİ ANLATAN ESERLER
 
Denizli'yi anlatan 500'ü aşkın eser; kitap, dergi, CD... Kapak resimleri, yazarının adı, basıldığı yer ve tarih bilgileriyle birlikte bu dosyada.
 
İLK DEFA KİTAPLAŞACAK

 

 
 
 
 
 
 
 

PAYLAŞMAK İÇİN:

Paylaş - Facebook Paylaş - Twitter

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile