SELCEN’İN YENİ OYUNU

Selcen, komşumuzun kızı. Güler yüzlü, tatlı dilli ve pek sevimli... Bu sebeple arkadaşları çevresinde yumak gibi. Arkadaşları hep onun evinde buluşurlar. Oyunlar hep Selcen kızın evinin önünde oynanır.

Balkonda oturur, onların oyunlarını seyrederim. İp atlarlar. Yere çizdikleri çizgiler içinde sekerek oynarlar. Birlikte tekerlemeler ve sayışmacalar söyleyerek oynadıkları da olur.

Bir gün, yine tekerleme söyleyerek oynuyorlardı. Onlara kulak verdim. Söyledikleri tekerlemeler ve sayışmaca bugüne kadar duyduklarımdan değildi.

Bir ara sordum.

-Selcen kızım, bu oynadığınız oyunun adı ne? Bu oyun yeni mi?

Selcen, sorumu oyundan ayrılmadan cevapladı.

- “Kırım Nine” oyunu oynuyoruz. Bu oyunu yeni öğrendik.

Onları seyrederken nasıl oynadıklarını, oyun içinde söyledikleri sayışmaca ve tekerlemeleri yazdım. Belki beğenir, siz de oynarsınız. Anlatayım.
 
***
 
Çocuklar önce bir daire şekline geldiler. Selcen, ortalarına geçti. Parmağını ağzına götürerek bir “Oooo!” yaptı. Daha sonra elini arkadaşlarının vücutlarına değdirerek bir sayışmaca söyledi.
 
-Tuna uzakta akar,
Bize hasretle bakar.
Akma Tuna,
Bakma Tuna,
Kurban olsun
Sana Suna.
 
Selcen’in parmağı kimde kaldıysa o Kırım Nine seçildi. Kırım Nine, eline baston yerine bir değnek aldı. Yaşlı bir kadın gibi eğilerek bastonuna dayandı. Boşta kalan elini de beline koymuştu.

Diğer çocuklar onun karşısına sıralanıp el ele tuttular. Birlikte tekerleme söyleyerek ondan ağır adımlarla uzaklaştılar.
 
-Gidiyoruz Kırım Nine,
Özlüyoruz seni yine.
Güzel nine,
Hanım nine,
Canım nine,
Kırım nine.
 
Tekerleme bitince durdular. Yine aynı tekerlemeyi söyleyerek Kırım Nine’ye doğru yürüdüler. Bu defa “gidiyoruz” yerine “geliyoruz” diyorlardı.
 
-Geliyoruz Kırım Nine
Seviyoruz seni yine.
Güzel nine,
Hanım nine,
Canım nine,
Kırım Nine.
 
Çocuklar ninenin yanına varınca durdular. Bu sefer Kırım Nine, bastonunun ucunu, çocukların vücutlarına değdirerek az önceki sayışmacayı tekrarladı.
 
-Tuna uzakta akar,
Bize hasretle bakar.
Akma Tuna,
Bakma Tuna;
Kurban olsun
Sana Suna.
 
Sayışmaca sonunda bastonun gösterdiği kız, ninenin yerine geçti, o Kırım Nine oldu. Çocuklar tekerleme söyleyerek Kırım Nine’den uzaklaştılar ve tekrar ona yaklaştılar. Oyun bir müddet böyle devam etti.
 
***
 
Çocuklar, Selcen’in ve arkadaşlarının bu yeni oyununu beğendiniz mi? Söyledikleri sayışmaca ve tekerlemeleri hoşunuza gitti mi? Beğendiyseniz siz de oynayın.

PAYLAŞMAK İÇİN:

Paylaş - Facebook Paylaş - Twitter

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile